Jablka s hruškami

Vydáno dne 01. 05. 2007


Nemám nic proti Domažlicím ani Ostravě :-) Připadaly mi pouze jako vhodné typy měst pro následující příklad. V obou je totiž jen jeden plavecký oddíl. Ovšem KPS Ostrava působí v krajské metropoli s 315 tisíci obyvatel. Domažlice jich mají "jen" jedenáct tisíc. KPS trenérsky zajišťuje plavecké třídy na ZŠ a velmi úzká je i spolupráce s ostravským sportovním gymnáziem. Naproti tomu Jiskra Domažlice je zřejmě obyčejný nedotovaný oddíl (=nevyvolený), který se i vzhledem k poloze města asi opírá pouze o odchovance a práci amatérských trenérů. Ostravské sportovní gymnázium navíc přirozeně zastřešuje i plavecké třídy v Kopřivnici nebo Vsetíně a samozřejmě není uzavřeno ani pro plavce z okolních velkých měst, například Opavy či Karviné. Je docela nemyslitelné, že by současná Jiskra Domažlice v MČR družstev předstihla KPS Ostravu, ale například s TJ Znojmo by to KPS mělo těžší, a to ve Znojmě žije 35 tisíc obyvatel a rozhodně nemá s Ostravou ani porovnatelnou spádovou oblast. Takže jenom o velikosti plavání určitě není.

Přesto je naprosto přirozené, že ČSPS dlouhodobě směruje "vázané dotace do Ostravy a ne do Domažlic". Nepochybně je žádoucí, aby existovala silná regionální centra s profesionálními trenéry. Ale zároveň je docela nefér, že i při rozdělování jediné "nevázané" dotace ("na talentovanou mládež") ČSPS tato centra tak výrazně zvýhodňuje. Ty opravdu dobré to navíc ani nepotřebují. Jediným důsledkem (ale možná i cílem) je, že nastavení rozdělovacího klíče především podle výsledků dospělých plavců do značné míry dlouhodobě předurčuje i směrování této dotace. Tím se ale vytrácí velká část jejího motivačního smyslu.

Tak to alespoň vnímám já. Jsem laik, ale na základě toho minima veřejně dostupných informací by možná tomuto dojmu podlehl i kdovíjaký odborník. Přitom snad není vyloučeno, že zrovna v Domažlicích se narodí plavec, kterého budou znát i u protinožců. Jeho šance uspět ale bude značně záviset na kvalitě práce trenérů v Jiskře. Představa, že bude od dětství dojíždět do plzeňské sportovní základní školy, je asi pro většinu rodičů těžko přijatelná. Plavecké třídy sice mají podstatně větší náborovou oblast než obyčejné oddíly, navíc nabízí i přípravu pod profesionálními trenéry, ale určitě nejsou všelékem. Přinejmenším proto, že "plavání není hokej".

graf
Graf vychází z bodových výpočtů zpracovaných v článku "Dotace na talentovanou mládež". Body jsou za umístění do desátého místa včetně na MČR mladšího a staršího žactva.

Navíc pokud fungují jako ty pražské, pak je to stejnak hodně o náhodě. Doby, kdy si v Bohemians trenéři vybírali do plavecké třídy ze dvou stovek zájemců se asi hned tak nevrátí. Zvláště pokud se nezlepší propagace sportovního plavání jako celku a v Praze pak speciálně spolupráce se "základním plaváním". Ovšem těžko může být náhodný výrazný nárůst úspěchů žáků z USK. Spíše souvisí s celkovým přehodnocením jejich přípravy ze strany vedení oddílu. Nové "trenérské duo Černá - Plamínková" již ukázalo, jak výrazný vliv může mít trenérská práce na výkonnost plavců. Z nemastného neslaného oddílu se během pár let stal jeden z nejúspěšnějších žákovských oddílů v republice. Ale i při krátkodobém porovnání s Kometou Brno se i tak úplně neskryje, že nábor není aktivní výběr. A ještě další rys tyto dva oddíly zřetelně odlišuje. Kdo si například pamatuje, kdy USK uspořádalo žákovský závod, kde by nebylo "pouze" technickým pořadatelem?

Ovšem nalézt vhodný model financování žákovského plavání je asi problém všude na světě. V některých plavání zaslíbených zemích je údajně procentuálně stanovená část sponzorských darů automaticky určena na žactvo. V Česku by ale takové opatření asi velký efekt nemělo. Soudím, že těch skutečných sponzorů ČSPS asi ani moc nemá. Na základě jejího jednání nelze snad ani doufat, že by mohlo v dohledné době dojít k výrazné změně k lepšímu, spíše naopak. Zvláště když stát prostřednictvím Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy plavání poměrně výrazně preferuje, i když mezinárodní úspěchy jsou relativně malé. Proto nějaký spravedlivější systém porcování jedné dotace těžko něco změní.

To ale neznamená, že by měl zůstat zachován stávající postup. Snad by stálo alespoň za zvážení například rozdělit zmíněnou dotaci na tři části a pak:

1) hodnotit výsledky žactva samostatně

Je jisté, že velké oddíly z velkých měst budou mít vždy výhodu větší náborové oblasti. Navíc většina z nich patří mezi "vyvolené", ze státních prostředků přímo dotované oddíly. Přitom výchova plavců v menších oddílech možná vyžaduje od jednotlivců větší úsilí než v těch velkých. Nebylo by proto asi úplně správné všem měřit stejným metrem. Část dotace by mohla být vyhrazena na odměnu pro tři či pět nejlépe hodnocených "nevyvolených" oddílů, zbytek by se pak dělil podle pořadí v celkovém žebříčku a dle stanoveného klíče.

2) u dorostu stanovit dotaci na hlavu

Zprávy o licitacích s oddílovou příslušností plavců nastupujících na pražské sportovní gymnázium mám pouze zprostředkované, ale není asi žádným tajemstvím, že vedle přirozeného tlaku prostředí existuje i určitá forma ekonomického nátlaku na změnu oddílových barev. Bude jedině dobře, když například USK nebo Bohemians budou schopny "za hubičku" zajistit nadstandardní podmínky pro přípravu dorostenců, ale pouze za předpokladu, že to bude díky jejich vlastní ekonomické aktivitě. Těžko se ale bráním pocitu, že jim to spíše umožňuje to, jak jsou zahryznuté do krajíce, který má ČSPS k dispozici.

Přitom v plavání existuje respektovaný systém fina bodování výkonů. Nebyl by tedy asi problém podle něho vybrat skupinu dorostenců s požadovanou výkonností a dotovat jim přípravu v oddílech, ve kterých trénují. Problém by ale asi bylo stanovení zlomové hranice, kdy by na dotaci již vznikl nárok. Nejjednodušší by asi byl celkový fixní počet dotovaných dorostenců a jmenný žebříček. Možná by představoval i doplňkovou motivaci k zvýšení tréninkového úsilí. A pokud by tento princip byl kombinován s nějakým limitem fina bodů, tak při nedostatku limitářů mezi dorostenci by snad nebyl problém prostředky přesunout třeba na žactvo.

3) dotovat soutěž družstev

Přinejmenším proto, že je to asi podstatně objektivnější porovnání výkonnosti nejlepších družstev žen a mužů než ten absurdní klíč ČSPS. I tady by mohla existovat forma pozitivní diskriminace, kdy "nevyvolené" oddíly by byly odměněny už za postup do semifinále ...

Ale nebudu už natahovat to porcování po lese běhajícího medvěda. Jen ještě závěrečná poznámka o strašákovi. Proti "předčasné akceleraci výkonnosti plavců", která údajně je častým jevem zvláště u malých oddílů, se nejúčinněji bojuje tak, že i v těchto oddílech budou pracovat fundovaní trenéři, kteří se za svoji práci dočkají alespoň občas morální nebo i finanční odměny. Jejich vyhledávání, školení a motivování je tedy i v zájmu ČSPS, které by pro začátek mohlo začít se svými internetovými stránkami. Například ta část Plavání - Metodika, to je myšleno vážně nebo je to jen nějaký strahovský žertík? ... A mimochodem, nezačínal současný reprezentant a rekorman ČR na 100VZ Martin VERNER právě v Jiskře Domažlice?


autor: mtb | komentářů: 0


předchozí články v MoPlogu:

09.04.2007 - Byl to vůbec úspěch?
určitě, ale záleží i na úhlu pohledu
08.03.2007 - Zuby koně
aneb proč od Silvestra nefungovaly stránky Motorletu
23.11.2006 - Široká základna
nebo pouhá iluze ?
22.10.2006 - Neviditelný odkaz
nebo možná jen neviděný - vyjde to nastejno
02.08.2006 - Z technických důvodů
aneb "spambotové" léto

v MoPlogu je celkem 49 článků - vypsat jejich seznam

toplist