Hodnocení ZMČRD 2009

Vydáno dne 21. 12. 2009

Opět se nám podařilo uspět v nejsilnější domácí konkurenci. Tentokrát si výborných výsledků můžeme vážit o to více, jelikož úroveň finálových závodů byla až neskutečně dobrá. Jedním z důvodů byly plavky, které kolovaly mezi plavci, ale také účastí dorostenců, kteří již reprezentují republiku na vrcholných evropských a světových akcích. Starty Petra BARTŮŇKA, Simony BAUMRTOVÉ, Barbory ZÁVADOVÉ a Martiny DAŇKOVÉ tak byly velkou ozdobou závodů. A přesně podle redakční prognózy z minulého roku snad největší náboj měly souboje mezi Tomášem PLEVKEM a Michalem LEDLEM. Jejich vzájemný mini souboj skončil nerozhodně 2:2, kdy Tomáš vyhrál kraulové závody a Michal pak motýlkové.

Odvrácenou stranou mince je pak velmi nízký počet plavců. Na nižší počet, zvláště starších dorostenek, už jsme si celkem zvykli, ale že budou neobsazené i rozplavby dorostenců, tak na to si budeme muset teprve asi zvyknout. Mnoho rozplaveb bylo celkem formálních, jelikož i díky počtu deseti plavců ve finále, bylo velmi snadné se do finále kvalifikovat. Nás může nejvíce těšit, že jsme dokázali vygradovat formu a ve většině případů zaplavat lepší čas než na závodech ve Vídni a to nebyl určitě lehký úkol. Nyní zhodnotím jednotlivé dny hezky jeden po druhém.

Pátek 18. prosince

50P
První den začíná rozplavání v jednu hodinu odpoledne a na programu jsou pouze padesátimetrové sprinty a 800m volně. Rozplavby proběhly bez vážných komplikací, nikdo nezaváhal a mohli jsme se těšit na finále. Prvním velkým úspěchem byl skvělý čas Kateřiny DLABOLOVÉ na 800m volný způsob, kde dosáhla velkého zlepšení a překonala oddílový rekord Jany VOMELOVÉ z počátku devadesátých let. Po chvíli Káťa startovala na padesátce kraulové a skončila na skvělém čtvrtém místě. V kategorii starších dorostenců se ve skvělé formě představil Tomáš VYSKOČIL a nový oddílový rekord staršího dorostu znamenal konečnou sedmou pozici. Ve finále plavalo hned šest plavců pod 24 sekund! Finále na 50m prsa znamenalo hned dvě medaile pro Motorlet v podání druhé Heleny PIKHARTOVÉ a třetí Kristýny KOLÁŘOVÉ. Časy byly o kousek horší než ve Vídni. Zlato brala Martina DAŇKOVÁ, která plavala v celogumových plavkách a holkám nedala hned od startu šanci. Další rekordy přinesla finále na 50m znak, kde na šestém místě doplavala Tereza KOPECKÁ a na devátém Sebastian ADAM.

Posledním závodem prvního dne byla polohová štafeta 4x100m. Na letním mistrovství skončily holky na čtvrtém místě. Tentokrát se nám podařilo již medaili urvat. Byl to boj až do posledních metrů a výsledkem byla první oddílová medaile ve štafetě z dorosteneckých mistráků. (Terka 100Z 1:07,15, Kristý 100P 1:11,36, Helena 100M 1:04,13(!), Káťa 100K 0:57,84).

Sobota 19. prosince

Ranní rozplavby byly opět pohodové. Plavci se mohli šetřit na odpolední finále. To bylo moc dobře, jelikož se již trochu projevila únava z předešlého dne. Zvláště holky se vydaly ze všech sil ve štafetě. A tak nám volnější dopoledne bylo po chuti. Jediným závodem přímo na čas byl 400m kraul v podání Káťi DLABOLOVÉ, která tak jako na dvojnásobné trati předvedla skvělý výkon a vymazala opět letitý rekord Jany VOMELOVÉ. Káťa začala i finálové odpolední starty šestým místem a rekordem na 200m volný způsob. Tomáš VYSKOČIL skončil sedmý na stejné trati, kousek za oddílovým rekordem staršího dorostu. Trať 100m prsa přinesla dvě medaile. Helena PIKHARTOVÁ dokázala porazit favoritku Martinu DAŇKOVOU a poprvé zaplavala sto prsa pod jedna deset. Nový oddílový rekord zaznamenala i v mezičase na 50m. Kristýna KOLÁŘOVÁ skončila na třetím místě, taktéž ve skvělém osobáku. Ve znakových finále se představila opět Tereza KOPECKÁ a Sebastian ADAM. Terka vyplavala šesté místo v novém rekordu staršího dorostu a Sebíno sice zaostal kousek za svým časem z Vídně, ale i tak to bylo skvělé čtvrté místo. Terka ještě plavala finále na 100m polohově, ale tam už trochu chyběla síla a tak rekord staršího dorostu zůstal z dopoledních rozplaveb.

Neděle 20. prosince

Poslední den již byla znát únava. Naštěstí opět dopoledne nebylo potřeba příliš hrotit a určitě i díky tomu se opět povedlo odpoledne. První finálový start 200m prsa znamenal opět dorostenecký titul pro Helenu PIKHARTOVOU. Ta trochu zaostala za svým výkonem z Vídně, ale i to stačilo k celkem pohodlnému vítězství. Bez medaile tentokrát skončila Kristýna KOLÁŘOVÁ, která již neměla sílu. Na 100m znak opět dvojice Tereza KOPECKÁ a Sebastian ADAM a oba kousek za osobáky. Zato 100m volný způsob znamenal skvělé výsledky a přepisování tabulek Motorletu v podání Tomáše VYSKOČILA a Kateřiny DLABOLOVÉ. Tom doplaval ve skvěle obsazeném finále na sedmém místě a Káťa opět brala nepopulární čtvrté místo.

Posledním závodem mistrovství byla kraulová štafeta na 4x100m a ta byla velkou neznámou, jelikož Kristýna a Terka nejsou zrovna kraulovými specialistkami. Ale doufali jsme, že se pořádně vyhecují a to se také podařilo. Medaile a čas hluboko pod čtyři minuty (!!!) byly trochu nad očekávání. (Helena 0:57,09-tento čas by stačil na vítězství v této disciplíně a opět překonání rekordu oddílu, Terka 1:00,97, Kristý 0:59,17, Káťa 0:58,29).

Vedle výše jmenovaných se závodů zúčastnil Michael ŽABKA, který plaval se střídavými úspěchy, Tonda TICHÝ a Ondra KOPECKÝ, kteří nezaznamenali osobní rekordy a hlavně sbírali zkušenosti. Pro oba je pochopitelně těžké se naučit plavat na kraji bazénu s mnohem rychlejšími plavci při olympijském rozlosování.

Závěrem musím poděkovat p. Vyskočilovi za skvělou přípravu zabezpečení závodu. Výborný hotel, vždy zarezervované stravování a vyřízení, že jsme mohli zůstat na pokoji i v neděli do tří hodin, to vše mělo velký vliv na výkony našich plavců. Zvláštní poděkování patří taktéž masérovi Frantovi, který odvedl velký kus práce. Důležité bylo, že plavci měli možnost seznámení na dvou menších závodech a tak zde již vše fungovalo tak jak má se vzájemnou důvěrou a bez ostychu. A poslední poděkování skvělým fanouškům, kteří nás hnali kupředu!

Videa ze ZMČR dorostu jsou uložena na youtube/kozakoriginal včetně medailových závodů dorostenek: