Mistrovství ČR družstev

Vydáno dne 19. 04. 2010 (počet přístupů 2823)

Družstvům mužů i žen se podařil nejlepší výsledek v historii oddílu. Ženy skončily ve finálových bojích na konečné sedmé pozici a je jasné, že další roky mají velkou perspektivu ke zlepšování tohoto výsledku. Vždyť družstvo žen se do finále probojovalo vůbec poprvé a vzhledem k nízkému věkovému průměru se může v dalších letech posunout výrazně dopředu. První finále tedy berme hlavně jako získávání zkušeností. Polovina družstva byla na takto velkých závodech vůbec poprvé a také poprvé mohla přímo závodit s nejlepšími plavkyněmi v republice.

Ve finálových bojích se představily: Helena PIKHARTOVÁ (vybojovala 64 bodů+štafety), Kateřina DLABOLOVÁ (36 bodů+štafety), Kristýna KOLÁŘOVÁ (30 bodů+štafety), Monika PIKHARTOVÁ (9 bodů+štafeta), Tereza KOPECKÁ (8 bodů+štafeta), Kateřina BOŠKOVÁ (6 bodů), Šárka VÝBORNÁ (3 body), Kristýna JAROŠOVÁ (3 body) a Julie VOHRYZKOVÁ (1 bod). Ve finále nám velmi chyběla Anna KOLÁŘOVÁ, která je v rekonvalescenci po operaci ramene.

Muži se do finále probojovali potřetí. V minulých letech skončili na osmém a sedmém místě. Páté místo musíme brát jako ohromný výsledek a musíme si ho náležitě vážit. Už jenom z toho důvodu,že to může být na mnoho let naše nejlepší umístění v kategorii mužů. Naše družstvo mužů mělo ve finále druhý nejvyšší věkový průměr. A to přes 21 roků (nejvyšší Kometa Brno 24 let a nejméně USK Praha pod 17 let). Bude velmi těžké toto družstvo udržet ve stejném složení a ve stejné formě. Už nyní se družstvo rozpadá, když ukončení kariéry oznámil Adam VILČKO, jehož služby nám byly velmi k užitku. Tímto bych mu chtěl poděkovat a popřát mu mnoho úspěchů v životě!

A jelikož nemůžeme příliš počítat s doplňováním družstva z vlastních řad, protože v oddíle nemáme plavce ročníků narození 1993, 1995 ani 1996, bude pro nás situace v dalších letech velmi obtížná. Ve finále se představili: Ondřej FIEDLER (vybojoval 64 bodů+štafety), Pavel PÍCHA (25 bodů+štafety), Adam VILČKO (22 bodů+štafeta), Petr LEDL (20 bodů+štafeta), Tomáš VYSKOČIL (16 bodů+štafeta), Petr PÍCHA (15 bodů), Sebastian ADAM (10 bodů), Lukáš STŘÍTESKÝ (7 bodů+štafeta), Petr BERAN (3 body), Michael ŽABKA (2 body).

Závody měly po celou dobu neskutečnou atmosféru, která spíše připomínala fotbalový zápas než plavecké závody. Hodně k tomu přispěla domácí Slávia VŠ Plzeň, která si dala s pořadatelstvím velkou práci. Vůbec poprvé jsem v Čechách zažil nastupování po oddílech, které vedlo k navýšení kolektivního ducha týmu. V kategorii mužů bylo opět od prvních závodů jasné, že Kometa Brno nebude mít konkurenci. O druhé místo sváděla boj domácí Plzeň s Ostravou. Nakonec rozhodla až poslední štafeta ve prospěch domácích. V kategorii žen se čekal větší souboj, ale nakonec poměrně s přehledem vyhrálo taktéž družstvo Komety. Druhá skončila Ostrava a třetí Bohemians.