Jak chránit uši plavce

Vydáno dne 06. 10. 2004 (počet přístupů 29918)


Bolest ucha může mít u plavce několik příčin. Nejčastěji je to zánět vnějšího ucha nebo vnějšího zvukovodu. Poněkud méně častý, ale nebezpečnější je zánět středního ucha, absces ve zvukovodu nebo mastoiditida, která je zánětem spánkové kosti.

Po plavání (ale také po sprchování nebo koupání) zůstane voda často dlouho ve zvukovodu. Mokrá pokožka se může infikovat bakteriemi. Už po několika hodinách se pak může dostavit svědění nebo bolest ucha. Jestliže počínající zanícení neodezní samo, může se rozvinout ve velkou bolest. Uši jsou vlastně proti vlhkosti přirozeně chráněny. Ušní maz bohatě produkovaný mazovými žlázami, ? promašťuje? a chrání zvukovod a proto voda snadno z ucha vyteče. Ušní maz neposkytuje vhodné prostředí pro růst bakterií, pokud ovšem není odstraněn nebo pokud vlhkost není dlouhotrvající. Navíc tvorba ušního mazu usnadňuje uchu zbavit se zbytků pokožky a nečistot. Pokud však plavete dlouho a často, zvláště pak ve znečištěné vodě, je samozřejmě nebezpečí infekce větší. Plavcům, kteří tráví v bazénu několik hodin týdně, vymývá voda z ucha ušní maz. To způsobuje, že pokožka ucha je sušší a náchylnější k infekci.

Pokud si při počínajícím svědění a bolesti zatáhnete za ušní lalůček nebo boltec a přitom vás to víc zabolí, jedná se skoro jistě o zánět zvukovodu. Záněty středního ucha bolí vždy hned. Navíc při zánětu zvukovodu se zpravidla nedostavuje teplota.

Léčení   Při začínajících bolestech je nejlépe zajít rovnou k odbornému lékaři, jinak si člověk na tyto symptomy zvykne, protože je již mnohokrát zažil. Bylo by totiž hloupé propást začínající zánět středního ucha nebo dokonce mastoiditis (zánět kosti za uchem). Ušní lékař v případě mastoiditidy nejprve uši prohlédne, pečlivě je vyčistí (podle stavu bolesti) a potom vloží tampón. Jedná se o úzký svinutý pruh gázy, který je nasycen léky (např. antibiotika, substance mírnící bolest), který je opatrně vsunut do zvukovodu. V jiných případech bývají tyto léky aplikovány v podobě kapek. Obvyklý je i několikadenní zákaz vody . Bylo by proto moudřejší, postupovat následujícím způsobem.

Prevence je lepší než léčení   Po plavání nebo sprchování musíte dostat vodu z uší, např. vytřepat ji nebo naklonit hlavu na stranu a zatáhnout za lalůček popř. za boltec. V žádném případě nestrkejte do uší vatové smotky na špejli nebo jiné savé předměty, tím se totiž ochranný ušní maz popř. šupinky kůže zasunou dovnitř a může se vytvořit zátka. Pravděpodobnost zánětu se pak zvyšuje. Čistění vatovými smotky patří k nejčastějším příčinám zánětu zvukovodu.

Místo toho byste si měli po plavání či koupání resp. sprchování vypláchnout uši směsí vody a octa (50% octa, 50% vody). Octovou vodu snáší kůže velmi dobře a mírný obsah kyseliny zabraňuje možnosti růstu choroboplodných bakterií. Tak se obnoví kyselý povrch vnějšího ucha.

Nejlepší a nejvýhodnější ochrana uší: Octová voda (50/50)   Pořiďte si v drogerii nebo lékárně lahvičku s kapkovacím dávkováním (10 nebo 20 mililitrů) a naplňte do poloviny octem (stačí na to běžný kuchyňský ocet). Ucho vyčistěte jen zvenku ručníkem nebo papírovým kapesníkem - přičemž je hlava skloněna do strany dolů - a naplňte ucho octovou vodou. Nakloňte hlavu na druhou stranu, eventuálně. mírně zatahejte za ucho, aby octová voda úplně vtekla dovnitř a pak ještě jednou osušte jak uvedeno. Tato rada je podle odborných lékařů ta nejlepší. Je možné použít i směsí octa s alkoholem, ale má to tu nevýhodu, že se tím ucho může zbavit tuku. Výhodou tohoto roztoku je, že alkohol je dobrým desinfekčním prostředkem. Ať si každý vybere, co je pro jeho uši to nejlepší. Pokud se však zánět už vyvinul, pomůže jen rychlá návštěva u lékaře. (poznámka překladatele: na základě doporučení odborného lékaře máme dobré zkušenosti i s opačným postupem, tzn. jemné promaštění zvukovodu pomocí infadolanu ještě před tréninkem případně i po něm)

Užitečné je i používání plaveckých čepiček   Voskové nebo parafínové kapky nejsou zpravidla vhodné. Podobně jako vatové smotky posouvají ušní maz a šupinky kůže dovnitř a vytvářejí tak příznivé prostředí pro infekce. Naproti tomu plavecká čepice uchovává uši v teple a je užitečná zejména pro lidi citlivé na chlad. Pokud budete mít opakované problémy s bolestmi uší, postupně zjistíte, na co jsou Vaše uši citlivé. Na co musíte dát pozor.


Překlad článku a umístění na stránky provedl mtb se souhlasem autora, originál článku v němčině a angličtině je umístěn na stránkách www.svl.ch pod názvem How to prevent swimmer's ear.


toplist