Plavky

Vydáno dne 22. 09. 2003 (počet přístupů 16393)


Když se řekne plavky, každý si představí něco jiného. Plavky pro plavce jsou ale opravdu samostatnou kategorií. Jsou zapotřebí jsou minimálně troje plavky, a to především kvůli závodům. Mezi jednotlivými starty bývají na závodech dlouhé přestávky. Ze zdravotních důvodů je proto důležité, aby se plavci mohli převléknout po odplávání každé disciplíny do suchého. Před závodním půldnem je vždy rozplavání, takže ti nejmladší se zpravidla převlékají 2x (počet startů je limitován věkem - více naleznete na stránce o věkových kategoriích). Často na bazénech bývá i zima, proto kaldeme důraz na to že děti se převlečou do suchých plavek a následně se oblečou i do oddílového oblečení.

Většina nesportovních plavek na našem trhu je ze směsi polyamidu a lycry (té je zpravidla 20%) . Jedná se o pružný a příjemný materiál, který ovšem dlouho nevydrží. Plavky z tohoto materiálu se zpravidla během jedné sezóny "rozpadnou". Podstatně vyšší výdrž mají plavky ze 100% polyesteru nebo nylonu, ale nejsou tak pružné. Velmi dobrou volbou je materiál Endurance firmy Speedo, který velmi dobře odolává působení chlóru. Podobné vlastnosti mají i plavky Arena z materiálu Waternity. V obou případech se jedná o kombinaci polyesteru a P.B.T. vláken. Plavky jsou označeny jako "Chlorine Resistant". Od firmy JOLYN z USA jsou to všechny plavky a mají certifikaci "Foreverever Fabric". Chloru odolné plavky navíc se zábavnými motivy nabízí ještě Australské značky Funkita a Funky Trunks. Obdobně odolné plavky jsou i v nabídce české firmy Axis. Cena plavek z materiálů s "dlouhou výdrží" je přitom srovnatelná s cenou běžných plavek s lycrou.

Samozřejmě životnost plavek prodlužuje i řádná údržba. Po každém tréninku je potřeba plavky vymáchat, neždímat a nechat volně uschnout. Zapaření plavkám také nesvědčí.

U dívčích plavek je velmi důležitý i střih. Zvlaště oblast v podpaží je při nevhodném střihu nebo provedení plavek náchylná k bolestivým odřeninám. Je proto vhodné, aby dívky střídaly dvoje trénikové plavky různého střihu.

Trochu specifický je nákup závodních plavek. K dostání jsou například od značek Arena, Speedo, TYR, Jaked, ale i dalších. Závodní plavky jsou tenčí a těsnější a jsou vhodné pouze na závody. Jsou navrženy tak, aby stahovaly svaly a snižovaly odpor ve vodě, čímž umožňují plavcům dosahovat lepších výkonů. Používáním se jejich vlastnosti postupně zhoršují. FINA (nově World Aquatics) certifikace stanovuje od roku 2009, že plavky musí být vyrobeny z tkané textilie a musí propouštět vodu a vzduch v předepsaném množství, aby byly schváleny pro závodní použití. Mohou u mužů pokrývat oblast od pasu po kolena, zatímco u žen mohou sahat od ramen až po kolena. Na plavkách se nachází QR kód, který umožňuje jejich snadnou identifikaci a ověření souladu s regulacemi FINA. Smí se závodit ale i v tréninkových plavkách.


poslední aktualizace: 3.02.2024


autor: mtb | komentářů: 5
Související články:
Oddílové oblečení (21.11.2023)
Plavecké čepičky (18.03.2023)
Plavecké brýle (18.03.2023)
Plavecké pomůcky pro trénink (25.08.2022)