Plavecké čepičky

Čepička je oblíbeným doplňkem výbavy plavců s delšími vlasy. Samozřejmě brání vlasům v překážení. Ale snižuje i odpor vody, takže přispívá k lepšímu sportovnímu výkonu. Čím jsou vlasy delší, tím je tento efekt větší. Ve studené vodě pak čepička částečně chrání hlavu a především uši před účinky chladu. Snižuje i problémy s vlasy, které jsou více citlivé na účinky chlóru. Čepička však neslouží k tomu, aby vlasy zůstaly suché.

Kromě toho čepička usnadňuje i identifikaci plavce. Například pro rodiče sledující trénink je potomkova čepička v "záplavě" dětských hlav v bazénu tím nejlepším rozpoznávacím znamením :-).

Čepičky se vyrábějí z následujících materiálů:

Silikonové čepičky jsou nejběžnější. Příkladem je i oddílová čepička na obrázku. Jsou velmi pružné a mnohem lépe se nasazují než latexové. Jsou i znatelně silnější, ale i výrazně dražší. Jejich běžná cena se pohybuje okolo 300 Kč.

Latexové jsou levné a zpravidla dobře padnou. Jsou ale snadno poškoditelné a zvláště mladší plavci je při nasazování snadno roztrhnou. Proto je doporučeno nasazovat je na mokré vlasy. Cena latexové čepičky je cca 100 Kč.

Polyesterové nebo jiné látkové čepičky nejsou pro závodní plavání vhodné. Přinejmenším proto, že velmi snadno mohou sklouznout.


Související články:
Oddílové oblečení (21.11.2023)
Plavecké brýle (18.03.2023)
Plavecké pomůcky pro trénink (25.08.2022)
Plavky (22.09.2003)