Plavecké brýle

Ulehčují orientaci ve vodě. Především začátečníci zavírají pod vodou oči a při nácviku různých plaveckých dovedností jim horší orientace samozřejmě vadí. Přichází tak i o možnost "odkoukat" od ostatních techniku. Brýle navíc snižují nebezpečí podráždění očí popřípadě i vzniku jejich různých zánětlivých onemocnění.

Při výběru brýlí je proto nejdůležitější, aby brýle dobře seděly. To lze poznat jedině praktickou zkouškou:

Brýle se vezmou do obou rukou, přiloží na oči a mírně přitlačí. Tím vznikne v prostoru pod brýlemi podtlak. Pokud brýle dobře padnou, pak tento podtlak udrží brýle na očích bez použití obepínající gumičky i při mírných pohybech hlavy.

Dobré brýle mají zpravidla:
 • Posunovatelnou nebo výměnnou nosní spojku, která umožní přizpůsobit jejich nastavení vzdálenosti očí.
 • Pružnou a pevnou obepínací gumičku se snadnou regulací délky. Většinou lépe přidržuje brýle, pokud je rozdvojená.
 • Dotykové plochy v oblasti očí opatřené kvalitní pěnou nebo velmi měkkou gumou s dobrou přilnavostí. Oblíbené mezi plavci jsou ale i skořápky, které (pokud dobře sednou) plní spolehlivě svoji funkci, i když dotyková plocha je pouze z plastu.


  Antifogová vrstva na brýlích zabraňuje jejich "zapařování". Ovšem i při opatrném zacházení se účinky této vrstvy postupně ztrácí (na vnitřní plochy čoček se nesmí sahat ani se nesmí utírat, po každém použití se brýle mají opláchnout pod čistou tekoucí vodou a samozřejmě by neměly přijít do styku se špínou a masnotou). Prodává se i spray, kterým lze životnost této vrstvy prodloužit. Ačkoliv pokud se vnitřní plochy čoček nasliní ještě před vstupem do vody a poté se brýle v bazénu vypláchnou, získají celkem účinnou antifogovou ochranu i bez chemie ;-).

  Tmavé zabarvení čoček a UV filtr se uplatní především při plavání venku. Velmi tmavé čočky jsou v krytém bazénu s ohledem na často sporé osvětlení spíše nevhodné (navíc s touto úpravou bývají brýle i dražší). Spíše lze doporučit čočky čiré nebo světlé.

  Cenové rozpětí u plaveckých brýlí je poměrně široké. Pro závodní plavání zpravidla postačují i brýle v nižší cenové kategorii, tj. do cca 250 Kč. Cena závodních brýlí se ale pohybuje i až kolem 1 800 Kč. Orientačně lze předpokládat, že brýle vydrží plavcům jeden rok a u prvního a druhého družstva bude tato doba spíše kratší.

  Související články:
  Oddílové oblečení (07.07.2023)
  Plavecké čepičky (18.03.2023)
  Plavecké pomůcky pro trénink (25.08.2022)
  Plavky (22.09.2003)