EYOF 2011

Vydáno dne 19. 08. 2011 (počet přístupů 6881)

Nejúspěšnější výprava kadetů v historii českého plavání přivezla z EYOF osm startů v A finále, ale i dvě medaile. O tento úspěch se výrazně přičinili i pražští plavci. Anna KOLÁŘOVÁ byla v A finále 3x, přičemž ve finále polohové štafety finišovala a na prsařském úseku plavala Kristýna HORSKÁ z Bohemians. Obě medaile vybojoval Jan Micka z USK a ukončil tak 18 let čekání na další medailový úspěch na těchto závodech. Evropský olympijský festival mládeže (EYOF) se pořádá každé dva roky a první medaili pro ČR vybojovala Mirka Šimonová na 100P (1993 na EYOD v Eindhovenu) a doposud nejúspěšnější reprezentační výběry přivezly pět A finále. (V souvislosti s touto bilancí ještě více vyniká jiný úspěch plavce Motorletu, Michala LEDLA, který byl v roce 2007 na EYOF čtvrtý na 50VZ).

Podrobné zpravodajství z EYOF přinášely stránky Plavecký blog. V archivu oddílu jsou pouze výsledkové sestavy z individuálních startů Anny KOLÁŘOVÉ v souboru 1107emop.pdf (184 872 B). Kompletní výsledky jsou dostupné na stránkách EYOF2011, ale například na serveru Swimranking zatím nikoliv. Lze zde ale dohledat některé předchozí závody EYOF.

11. olympijský festival evropské mládeže    Turecko Trabzon    25.07. - 29.07.2011
jménoročníkumístěnídisciplínačasrozdílzávodos.rek.
KOLÁŘOVÁ Anna977  50 VZroz.00:26,940%11/05_BanjaLuka00:26,89
8  50 VZfin.A00:27,010%11/05_BanjaLuka00:26,89
7 100 VZroz.00:58,150%11/05_M3Umljun00:58,01
7 100 VZfin.A00:58,110%11/05_M3Umljun00:58,01

Pohled na EYOF od Kristýny KOLÁŘOVÉ - Na konci července se v Trabzonu v Turecku uskutečnil Evropský olympijský festival mládeže. Účastnilo se 49 zemí a přes 4000 sportovců, kteří ve dnech 25.-29.července bojovali o cenné kovy v 9 sportech (plavání, atletika, judo, tenis, cyklistika, gymnastika, volejbal, házená, basketbal).

Česká republika získala 9 medailí (2 zlaté, 2 stříbrné a 5 bronzových) - z toho dvě vybojoval Jan Micka v plavání (stříbro a bronz). Česká výprava dorazila do Trabzonu vládním speciálem v sobotu 23.července. Na letišti na ně čekali pořadatelé a autobusy, které je odvezly do olympijské vesnice. Ubytováni byli na nově zrekonstruovaných kolejích místní univerzity.

V neděli absolvovali plavci poslední trénink před závody a odpoledne je čekal zahajovací ceremoniál. Ten se odehrával na fotbalovém stadionu, kde se tísnilo přes 20 000 tisíc diváků, kteří tomu dodávali nenahraditelnou atmosféru. Jednotlivé státy poté nastupovaly na hřiště, stejně jako na opravdové olympiádě. Nechyběly ani nacvičené tance, ohňostroj, proslovy a zapalování olympijského ohně. Celý ceremoniál trval přes 4 hodiny a někteří sportovci ho museli opustit dříve nebo se vůbec neúčastnili, protože již druhý den závodili. Naše závodnice Anča Kolářová závodila až v úterý, takže v pondělí měla čas vše sledovat a při jejím startu druhý den jí nemohlo nic překvapit. Už první den bylo ale vidět, že čeští plavci budou mít co dělat, aby se prosadili, zejména mezi plavci z Ruska a Velké Británie, kteří první den ovládli stupně vítězů.

V úterý se v druhé disciplíně představila Anča Kolářová, která ráno zaplavala 100VZ těsně za svým osobním rekordem v čase 58,15 a kvalifikovala se ze 7.místa do finále A. Odpoledne Anča svůj čas o 4 setiny zrychlila, ale zrychlily i její soupeřky a Anča se ze 7. místa neposunula. Ještě než Anča skočila do vody, získal Jan Micka bronz v závodě 400VZ. Ve středu měli plavci volno. Ráno byl trénink, pak koupání v moři a procházka po městě.

Ve čtvrtek plavala Anča 50VZ. Její čas z rozplaveb - 26,94 stačil na 7. místo v A-finále. Odpoledne zpomalila na 27,01 a propadla se na 8.místo. Hned potom plavala nejrychlejší rozplavba 1500VZ, kde Jan Micka svedl boj o stříbrnou medaili a právem jí získal. Poslední den plavaly holky 4x100PZ. Překvapivě postoupily v těžké konkurenci do finále z 8.místa. Odpoledne sice zrychlily, ale 8.místo jim zůstalo.

Celé závody proběhly bez problémů a byly hojně navštěvovány. Na finále byla tribuna vždy přeplněná a místní každého tureckého plavce povzbuzovali, takže jsme si chvílema připadali jak na fotbale. Co se týče výkonů, ty byly hodně kvalitní. Spousta plavců by se neztratila ani na MS v Šanghaji a to děvčata byly ročníky 97-98 a chlapci 95-96 (například 100VZ vyhrála Němka Anna Stephanie Dietterle v čase 55,85 a 100P vyhrála Litevka Ruta Meilutyte v čase 1:07,96). Vše bylo zakončeno závěrečným ceremoniálem, kde byla olympijská vlajka předána dalšímu pořádajícímu městu a tím je Utrecht.