Trocha optimismu pro rok 2009 neuškodí

Redakční prognóza - rok 2009 bude dalším rokem bohatým i na velké sportovní úspěchy plavců Motorletu. Tady je stručný výčet těch, na které zatím v oddílové historii nedosáhli. Není sice úplně jisté, že všechny níže uvedené úspěchy budou dosaženy již v roce 2009, ale byl by docela pech, kdyby se nezadařilo alespoň v polovině z nich.

Medaile z MČR

Letos už zacinká i pro Motorlet. Dva z našich nedávných žhavých kandidátů, Tereza HROMÁDKOVÁ a Michal LEDL, již doma tyto medaile mají. Ale získali je již jako bohemáci. Motorlet si pak připsal pouze bodíky do hodnocení ČSPS. Takže kdo bude tím prvním nebo prvou? To se ukáže snad už v únoru.

Vítězství štafety na LMČR A

To už tady sice bylo, ale v podání žáků. Před čtyřmi lety v Chomutově. Letos je LMČR A opět ve stejném bazénu a i když se historie neopakuje, tak starší žákyně určitě napodobí superúspěšné vystoupení štafet našich žáků v roce 2005. I nějakou individuální medaili si přivezou. Tak hlavně ať sportovní štěstí trochu přeje a v Chomutově se Motorlet představí v optimální formě. Pak už bude jenom otázkou, kdo bude v den D nejlepší. Už fakt, že v takovém počtu se podařilo u plavání holky udržet, je ale malý sportovní zázrak.

Žákovský rekord ČR

Mezi žáky stále několik rekordů drží Michal LEDL. Letos se do rekordních tabulek zapíše i Anička KOLÁŘOVÁ. Už dva roky válcuje neoficiální rekordní tabulky žactva ČR. Rok 2009 bude tím, kdy se zapíše i do těch oficiálních. Našlápnuto na to má. Tak ať jí vydrží chuť do plavání co nejdéle a daří se jí zlepšovat alespoň tak, jako v roce 2008.

pf09

Dorostenecký rekord ČR

Nejblíže k němu je Michal LEDL. Ten je sice už od podzimu 2007 plavcem Bohemians, ale my z Motorletu víme své. Starý dorostenecký rekord Michala RUBÁČKA na 50 m motýlek v krátkém bazénu 00:24,51 překonal již v listopadu 2008 ve Vídni časem 00:24,49. O měsíc dříve byl ale ještě o 4 setiny rychlejší Tomáš PLEVKO z SK Žatec. "Věčně druhý Tomáš" (je také ročník 91) si na Plzeňských sprintech 2008 k rekordnímu času 00:24,45 přidal snad první vítězství nad Michalem v přímém souboji a rovnou i nad Michalem RUBÁČKEM. Ten pak v prosinci na ME v krátkém bazénu pro změnu vylepšil rekord ČR dospělých na této trati na čas 00:23,99. A jen o setinu pomalejší byl na tomto ME Jan ŠEFL, tehdy ještě dorostenec, který tedy srazil rekord dorostu 00:24,00!

V aktuální tabulce na swimrankings.net pro 50 m motýlek v krátkém bazénu je Michal LEDL na čtvrté a Tomáš PLEVKO na třetí pozici v Evropě mezi juniory! (pro krátký bazén se nyní hodnotí období od 1.srpna 2008 do 30.července 2009). Za Rubáčkovým rekordem v dlouhém bazénu 00:24,98 Michal v létě zaostal jen o 21 setin! Takže souboje na 50 m motýlek mužů budou v roce 2009 patřit mezi disciplíny par excellence českého plavání. Snad tedy Michal přetaví obří tréninkové dávky na SG Přípotoční ve vynikající časy a provětrá třeba i rekordy na dalších tratích.

Finále MČR družstev

Finálovou účast mužů už známe. Takže je to na ženách. Letos ale třeba Motorlet nebude troškařit a postoupí družstva obě. Trenér Lukáš STŘÍTESKÝ je o dva chloupky pesimističtější a vidí to "pouze" na semifinále. Třeba se ale plete. Přestože i optimistické bodové propočty jeho názor potvrzují. U družstev ale vždy bude záležet, jak vážně tuto soutěž vezmou papírově silnější oddíly, jaká bude forma opor i celého družstva, jak bude řádit chřipka, ... Letos by to bylo ale asi pouze s pořádnou klikou. Tak třeba někdy příště.

Reprezentace ČR

Tak to už je úplná utopie. Ale v listopadu ve Vídni byla Helena PIKHARTOVÁ na prsařských tratích od limitu pro nominaci na prosincové ME v krátkém bazénu v chorvatské Rijece na dohmat. Vždyť co to je například 67 setin na 200 m prsa? Pokud se to Heleně nebo někomu dalšímu z kmenových plavců Motorletu v budoucnu podaří a kvalifikuje se i přes omezené tréninkové možnosti až do hlavní reprezentace ČR a třeba už na letošní MS do Říma, bude to i trochu smutné vysvědčení pro údajně promyšlený systém podpory výchovy talentované mládeže (... výrazně pesimističtější pokračování).Zobrazit výsledky ankety k článku.