Kapka pesimismu

Vydáno dne 26. 01. 2009


Zvýšení ceny pronájmu drah v Radlicích o 30% sice platí již od 1.1.2008, ale jeho dopad se plně projeví až v letošním roce. Představuje totiž navýšení ročních nákladů oddílu o více jak 100 000 korun. Pokud tedy oddíl nezíská od sponzorů a z grantů chybějící částku do příjmů, bude nucen zvýšit členské příspěvky. Otázkou je, zda měsíční příspěvek ještě bude třímístný. Baťovské ceny mají své opodstatnění a kouzlo, ale na "má dáti / dal" nemusí stačit. Najít aktuálně přijatelnou hranici z hlediska hospodaření oddílu a třeba i z hlediska náboru nových plavců bylo vždy těžké. A vedení oddílu těžko přesune řešení tohoto problému ještě o rok dále. Snad tedy zbývá popřát o hodně více štěstí než doposud ve shánění sponzorů.

Získání silného a dlouhodobého sponzora je cíl, který byl stanoven již docela dávno. Asi se ukázalo, že pokud nejsou konexe z civilního zaměstnání, tak po večerech se sponzoři seženou těžko. A když už se nějaký přeci jenom objevil, tak cuknul. Třeba proto, že Motorlet už sponzoruje - ale bohužel fotbalisty. I přes všechny výhrady je nutno uznat, že se tomuto oddílu SK podařilo vybudovat relativně vysoký standard, který zřejmě stále zahrnuje i profesionální trenéry a placené funkcionáře. Celosvětová finanční krize dopadne ale téměř jistě i na fotbalisty SK Motorlet Praha. Zajistit milionové příjmy z reklam jako doposud bude asi ještě o poznání těžší. Ale budiž jim přáno. Třeba pak pro vedení SK bude snazší případně pomoci oddílu plavání.

Ovšem ani vedení SK není ve snadné pozici. Náklady na energie, vodné a stočné pravidelně rostou a provozní dotace od Magistrátu stejně pravidelně klesají. V roce 2008 byly 400 tisíc korun. Tedy jen zlomek toho, co před několika lety. Je trochu (ale opravdu jen trochu) s podivem, že v době oslavovaného makroekonomického růstu byl tento trend. V době ekonomického poklesu se trend asi těžko otočí. Navíc na Barrandově je od roku 2006 aquapark. To znamená odliv potencionálních návštěvníků bazénu a další nataženou ruku k radnici Prahy 5. A zdá se, že tento nejmladší bazén v městské části není zrovna odstrkován. Odkazy na webu Prahy 5 k této otázce ale fungují stejně, jako odkazy na webu ČSPS v době jeho největší slávy.

Jako dar z nebes pak vypadá nové sídlo ČSOB pro 2500 zaměstnanců hned vedle bazénu. ČSOB totiž rozhodně není firma skoupá na benefitní zaměstnanecké programy. A patří mezi ně i relativně luxusní program zaměřený na sportovní aktivity zaměstnanců. Zdražení pátečních pronájmů drah o 170% byl na oddíl plavání sice podraz, ale očekávatelný. V pátek odpoledne už se asi moc neobchoduje ani v ČSOB. A vedení SK asi nepřehlédlo holuba na střeše. Je tedy otázkou, jaký byl finanční přínos většího pátečního prostoru pro veřejnost. Řekl bych, čím lépe pro pokladnu SK, tím hůře pro oddíl. Přijít po středách a pátcích o další odpolední hodiny v bazénu by byl asi pořádný škrt přes sportovní ambice plaveckého oddílu.

Takže snad se urodí alespoň nějaký grant. I v tom byli mimochodem fotbalisté SK loni výrazně úspěšnější než plavci. Hledat ale nějakou logiku a jistotu v grantové politice pražských radnic nemá smysl. Zvláště pokud se tak trochu řídí i televizním heslem "Sportu zdar a fotbalu zvlášť!" A badminton ať se jde klouzat třeba někam jinam. Ale z doslechu se zdá, že nelitují. Kdo ale bude v SK na řadě další? A má plavání nebo moderní gymnastika vůbec kam jít? A mají spoluvlastníci SK de jure už i nějaká de facto práva?

Jediná jistota tak je, že o výkonnostní dotaci ČSPS fotbalisté oddíl nepřipraví :-) Ale nic proti nim ani dalším sportům, kde i vedení jejich svazů je zřejmě podstatně úspěšnější (a asi i aktivnější) v shánění financí. Vedení ČSPS se ale úspěchy v této oblasti nechlubí. Nebudu raději opakovat svoji písničku o neschopnosti ČSPS propagovat plavání, informovat o dění v tomto krásném sportu nebo nulové ochotě nalézt spravedlivější klíč pro rozdělení té jediné z dotací ČSPS, na kterou Motorlet může dosáhnout. Zcela postačuje, když v přímém kontrastu se snahou ČSPS jsou skutečné úspěchy Vysokoškolského sportovního centra, které vede pan Strnad. Jako naschvál sídlí také na Strahově. Takže problém v sídle asi není. A jenom v jedné osobě taky ne.

Nikdo totiž ČSPS nenutí, aby jejím předsedou byl Ing. Vladimír Srb. Jako člen představenstva Sazky a předseda ČSTV se asi těžko může na 100% věnovat i zájmům a potřebám ČSPS. A výsledky vidět taky nejsou. Takže proč on? Nevím, nerozumím tomu. Přestože podstatná část práce ve sportovním plavání je na dobrovolných trenérech a funkcionářích a přestože i mezi profesionály zajišťujícími rozvoj tohoto sportu je zřejmě většina těch, kteří si za svoji práci zaslouží absolutorium, výsledek respekt nebudí. A to nemám na mysli sportovní úspěchy, ale to, jak tahle firma funguje.

Díky masmédiím si nedělám žádné iluze ani o dalších zmíněných firmách, Sazce a ČSTV. Ale raději nechám na novinářích, aby lili na obětavé profesionály mezi sportovními funkcionáři kyblíky a kyblíčky špíny. Bůh ví, z kolika procent mají pravdu. Upozorním ale na jeden starší článek z Reflexu - Jak se krade ve snowboardingu?, který se nepřímo týká i bývalých plavců Motorletu. Vím i, jak tato "kauzička" dopadla. Vyloučen z SLČR byl ten, kdo na rozkrádání upozornil. Takže nahrazení kapra štikou v rybníčku "Sportovní business" má i svá rizika. A vůbec není jisté, že ČSPS je na ně připraveno. Zřejmě ale téměř každé občanské sdružení (SLČR, ... SK Motorlet, ČSPS, ČSTV nevyjímaje) má část členstva tak nějak sdruženější, pro níž platí pouze jimi uznávaná pravidla. U sportovních sdružení je to o to smutnější, že mají mimo jiné propagovat myšlenky fair play. Pokud se jimi ale sami neřídí (... takže raději "Trocha optimismu pro rok 2009 neuškodí").P.S. Nad oddílem plavání v Radlicích visely už i daleko černější mraky. Vždy se našla chuť i síla se s ekonomickými problémy vypořádat a nepochybuji, že tak tomu bude i letos. Je to ale téměř neustálá obrana. Často se jedná o hledání alespoň kratkodobých východisek a úspěchem je, když se možností oddílu nezhorší.


autor: bzz | komentářů: 0


předchozí články v MoPlogu:

17.12.2008 - Bez jednoho tisíc
ale dva asi těžko
22.09.2008 - Plavky!! Plavky. Plavky?
aneb takový byl kubrt.net
30.07.2008 - Genus loci Podolí
versus plavecký svátek
26.03.2008 - Plavecký blog
to se musí podporovat
02.11.2007 - 37:23
hodně nebo málo

v MoPlogu je celkem 49 článků - vypsat jejich seznam