Bez jednoho tisíc

Vydáno dne 17. 12. 2008


Tisící vydaný článek redakce propásla už zřejmě docela dávno. Statistiku jejich počtu totiž máme k dispozici až od roku 2003, tedy od zavedení redakčního systému. Tento má pořadové číslo 999. Nabízí tedy snad ideální příležitost pro úvahu co dál s oddílovým webem. Nelze do nekonečna natahovat rozhodnutí, zda pokračovat nebo skončit. Vlastně podstatnou část roku nenabízíme téměř nic navíc oproti informacím, které jsou běžně dostupné někde na Internetu. Skutečných novinek a oddílových zpráv je spíše poskrovnu. Oddílový web se tak zredukoval na výstřižkovou službu. Udržovat takové stránky silou vůle při životě znamená třeba oddalovaní vzniku nových, možná i daleko lepších stránek. Vedených ale už novou redakcí, která bude mít sílu a chuť posunout oddílové stránky dál. Když se nám nepodařilo ani za sedm let správy stránek MoP některé důležité věcí dotáhnout do potřebného stavu, tak doufat v jejich zlepšení je už docela nereálné. Takže stránky rozhodně nejsou ve fázi postupného zlepšování, spíše naopak. Jen pár příkladů:

Propagace

Propagace oddílu je jedním z nejdůležitějších úkolů. Kde jinde v Česku se píše o plavání než na Internetu? Natožpak o plavání v Motorletu. Je dost stránek plaveckých oddílů, které spíše odrazují než lákají. Opačným příkladem je Bohemka. Ta má podle mého názoru stránky výborné, rozhodně o poznaní lepší než třeba USK. A to dlouhodobě. Přitom se nezdá, že by zájem o plavecké třídy na Vinohradech byl výrazně vyšší než o ty v Podolí. Takže možná tento význam oddílových stránek hodně přeceňuji.

Ovšem nejedná se přeci pouze o více či méně zastřenou oddílovou sebechválu. Tou jsme hlavně zpočátku zrovna nešetřili. Dnes, kdy úspěchy oddílu jsou minimálně srovnatelné s kterýmkoliv pražským oddílem, je to už asi i trochu zbytečné. Spíše je otázkou, zda Motorlet je "jenom" současným jednookým králem pražského žákovského plavání nebo skutečně vše funguje tak, jak má, a proto jsou i výsledky. Bohužel neplatí, že čím méně sebechvály, tím více prostoru informacím o dění v oddíle. Ty jsou spíše neúplné, aktualizace kulhají na obě nohy a třeba k tématu "historie oddílu" se mi nepodařilo vyloudit za celou dobu správy stránek ani řádku.

Stránky by měly být živé (alespoň ve školním roce), kvalitně zpracované, informace na nich aktuální a úplné. To je podle mého názoru základní kámen dlouhodobé internetové propagace oddílu.

Tak to bohužel není plavec Motorletu a ani foto z oddílové galerie.

Zase ale o tolik horší plavce v oddíle nemáme, aby se nedala pořídit podobná momentka. Doby, kdy se třeba pan Skalický musel vyklonit daleko nad bazén, blesknout plavci přímo do obličeje a alespoň občas přinutit dvoumegapixlový digiťák k zachycení výborného snímků, jsou dávno pryč.

Dnes běžně používané foťáky jsou proti tomu děla a i uspět při zachycení zvoleného okamžiku je z technického hlediska snazší. Snad tedy lepší roky má oddílová galerie teprve před sebou.

Galerie

Tak to byla do nedávna úplná bída. Od loňského soustředění v Hořicích až do jarních KPŽ v Edenu ani žádné fotky do redakce nedorazily. Přitom podle počtu přístupů je přehled galerií naší suverénně nejnavštěvovanější stránkou. Je to nenahraditelná součást dobrého oddílového webu. V době nadupaných foťáků za hubičku byl nedávný stav hodně smutný. Snad tedy dlouhodobějším oživením bude galerie Ondry Fiedlera nebo videoarchiv od Lukáše Stříteského. Ten fotky zatím asi nenahradí. Ale třeba podvodním záběrům z Tábora fotky konkurovat nemohou. A kdyby třeba bylo video i z vyhlašování vítězů při nějakém superúspěchu ...

Samozřejmě nezakrývám, že na současném stavu má podíl i redakce (pokud to označení lze ještě vůbec použít). Několik téměř hotových galerii je v redakčním PC. Také z letošního roku máme fotky na pár galerií (možná až dva páry). Když ale ani šéfredaktory nepřiměji k spolupráci na jejich dokončení, tak nohu za krk si kvůli tomu nedám. Asi i důležitost galerií je diskutabilní. Už téměř dva roky na oddílových stránkách chybí patnáct galerii na něž jsou uvedeny odkazy v přehledu. Poskytovatel už asi dávno vymazal i galerie na původních MoP stránkách. Nikomu nechybí.

Pokud ale na oddílovém webu nebudou galerie, informace z oddílu budou takové, jaké jsou, a výsledky závodů lze spolehlivě dohledat i jinde, má pak vůbec smysl se o takový web starat? Pokud je ale mezi čtenáři někdo, kdo chce současný stav těchto stránek zlepšit nebo alespoň udržet, pak má možnost zareagovat na následující výzvu:

Hledá se redaktor/ka. Postačují běžné uživatelské znalosti práce na PC. Vkládání článků do redakčního systému oddílových stránek je jednoduché a intuitivní. Počet redaktorů přitom není nijak omezen. Zájemci o bližší informace se mohou přihlásit na adrese: mop1@volny.cz

Hmotnou odměnu oddíl sice nenabízí, ale nehmotnou rozhodně ano. Už samo poznání hranic vlastních omezených vyjadřovacích schopností je zajímavé. Po těch letech je pro mne asi největším plusem podstatně větší schopnost rozpoznat a ocenit kvalitně napsaný text. Někteří mají holt dar od pána Boha. Pro mne je často sesmolení pouhého odstavce spíše boj a výsledek je málokdy alespoň uspokojivý. O to více dnes vnímám s jakou lehkostí, přesností i přesvědčivostí jsou schopni někteří lidé psát. Ovšem i od "obdarovaných" jsem četl stesky na čtenáře, kteří si vždy vyčtou, co sami chtějí a to přes veškerou snahu o jednoznačnost a srozumitelnost textu. Posunovači, meziřádkaři, ... není to tedy samozřejmě vždy jenom o koláčích.

V případě zájmu lze převzít i správu redakčního systému. To už ale vyžaduje něco málo počítačových znalostí navíc. Při troše entuziasmu to ale zvládne každý. A právě entuziasmus je to, co minimálně letos těmto stránkám chybělo asi nejvíce.


autor: mtb | komentářů: 0


předchozí články v MoPlogu:

22.09.2008 - Plavky!! Plavky. Plavky?
aneb takový byl kubrt.net
30.07.2008 - Genus loci Podolí
versus plavecký svátek
26.03.2008 - Plavecký blog
to se musí podporovat
02.11.2007 - 37:23
hodně nebo málo
13.09.2007 - Je co zlepšovat ?
a kde jsou ty růže

v MoPlogu je celkem 49 článků - vypsat jejich seznam