Skoti vědí proč

Vydáno dne 19. 07. 2007


Když se asi před pěti lety objevila na stránkách ČSPS v hlavním menu položka "On-line", byl jsem docela překvapen. Inspirace internetovými stránkami Omegy byla zjevná. Na nich ale má tato volba určitě opodstatnění. ČSPS zas tolik závodů s velkým "Z" nemá. Po několikerém odzkoušení se mi ale vždy vybavila stará skotská anekdota. V ní se šetrný majitel rozbitých hodinek brání jejich vyhození konstatováním, že přeci dvakrát za den ukazují správně. Tím se ovšem program "MČR online" pochlubit nemůže. Zatím nikdy pořádně nefungoval a navíc ani ta data v něm vlastně nebyla online. Ale to už je nepodstatné slovíčkaření. Když letos volba zmizela z hlavního menu stránek, rád jsem na ni zapomněl. Nejenom blbost je ale věčná, pane Nestroy. I zmatlané programy mají zřejmě docela tuhý kořínek.

A tak ho tu máme zpátky. Přitom například podstatně jednodušší je, když se na Internet nakopíruje neúplná klasická výsledková sestava, která se postupně aktualizuje o další odplavané disciplíny. Pokud by tedy byla potřeba být online. Tuto cestu kdysi zvolil pan Žikeš, když z Radlic zajišťoval první online přenos výsledků z KPŽ v České republice. Sice tehdy musel řešit i problémy s připojením na Internet, ale "MČR online" strčil snadno do kapsy, amatér! Možná mi ale uniká nějaký dlouhodobější záměr ČSPS, takže ani netuším, k čemu všemu to bude dobré. Skutečně funkční verze se beztak asi nedožiji. Možná teď panu Bažilovi, autorovi programu, nabořím trochu iluze. Někdo už mu to ale musí říci. Tohle Omega nikdy nekoupí !

Vrátím se ale k otázce smysluplnosti. O výsledky KPŽ zase taková rvačka není. Stejně je lepší, když se alespoň rodiče na závody přijdou podívat přímo. U MČRx by snad řešení ve stylu "Omega" bylo plusem, ale pokud je v kvalitě "Bažil", pak těžko. Přitom zájem by šlo poměrně přesně ověřit nějakým počítadlem přístupů. To by bylo schopno ukázat počet lidí (nebo spíše adres) upřednostňujících toto "jakoby online řešení" oproti těm, kteří by si vystačili pouze s výsledkovou sestavou. Možná bych byl ale nepříjemně překvapen a jenom tady staromilsky hýkám pro už dávno překonanou formu prezentace výsledků.

I tak ale budu preferovanou variantu považovat za horší. Bohužel výsledková sestava je u těchto závodů k dispozici vždy (?) s několikadenním zpožděním. Přitom často se opakující finta nefunkčního odkazu k jejímu stažení je mi už docela podezřelá. Připadá mi totiž stejně průhledná jako většina soutěžních otázek pro televizní diváky. Odpověď a) to přece víte, zavolejte! Odpověď b) takový ... přeci nejste. Pocit znechucení je zhruba stejný. Letošní výsledkový servis z LMČR i LMČR dorostu tedy zase za moc nestál. Ještě dva, tři dny po závodě byla nabídka následující:

bude zobání

• vyzobej z "MČR online", někdy i přetřiď a domysli, hlavně ber s rezervou, možná ještě budou změny
• skutečným znalcům stačí přenosový soubor, počkej si, až bude fungovat odkaz
• chceš víc ... trhni si nohou

Tentokrát tedy podstatně lepší dojem ve mně zanechal záznam z LMČR v České televizi. Mimochodem odvysílaný už v pondělí. Přitom nepochybně je to výrazně časově i technicky náročnější úkol. Jako z olympiády to sice nebylo, ale i přes technická omezení se kameramani celkem vytáhli. Jejich práci ale bohužel opět shodila hodně amatérská grafika a doprovodný komentář. Proč byl proboha zase ve stylu "tady o nic nejde (maximálně tak o limity), důležité závody jsou jenom za hranicemi"? Nebyl by podstatně lepší klasický komentář s pořádnou grafikou, krátkým představením všech finalistů, ... a sledující průběh závodu?

Samozřejmě by to záznam trochu protáhlo, ale plavání patří v republice mezi desítku sportů s nejpočetnější členskou základnou. Větší časový prostor v televizi by mohlo tedy snad i "nárokovat". Co takhle přímý přenos a všechny tři finálové půldny. To by ale asi vedení ČSPS muselo mít podstatně ostřejší lokty a asi i větší páky (možná by ale stačily úspěchy reprezentace). Ale když už Praha "chce být" olympijská, tak by se to v televizi mohli naučit.

Mimochodem, všimli jste si, jak plavci z USK využili znalost domácího bazénu. Když už ve finále, tak zpravidla v drahách u kamery :-) V tom má Motorlet co vylepšovat. A Petr LEDL tu znakovou dvoustovku plaval opravdu výborně.


autor: bzz | komentářů: 0


předchozí články v MoPlogu:

25.06.2007 - Dětské olympijské hry
III. olympiáda dětí a mládeže ČR pohledem trenéra
01.05.2007 - Jablka s hruškami
si splete málokdo, a proto je sčítá jen ...
09.04.2007 - Byl to vůbec úspěch?
určitě, ale záleží i na úhlu pohledu
08.03.2007 - Zuby koně
aneb proč od Silvestra nefungovaly stránky Motorletu
23.11.2006 - Široká základna
nebo pouhá iluze ?

v MoPlogu je celkem 49 článků - vypsat jejich seznam