Byl to vůbec úspěch?

Vydáno dne 09. 04. 2007


Ano, pro Motorlet určitě! A to i když hvězdy byly Motorletu tentokrát hodně nakloněny. USK boj o finále na MČR družstev zabalilo prakticky již před semifinálem, souběžně probíhající MS v Melbourne připravilo o body například jihlavský Axis a pardubických SCPAP. Ovšem již v loňském semifinále Mistrovství ČR družstev dělilo muže Motorletu od postupu do finále pouhých 195 bodů. To je v přepočtu na sekundy jen chvilka. Chvilka, která byla před pár lety ještě nemyslitelná.

Viktor a Michal
Pouze Viktor Vaněček a Michal LEDL trénují mimo oddíl. Jsou v prvním ročníku sportovního gymnázia a připravují se pod vedením pana Moravce. Oba se výrazně podíleli na postupu do finále MČR družstev.

Faktem je, že muži Motorletu mají předpoklady v optimálním případě už letos zaplavat v soutěži družstev přes 17 000 bodů. Vedle jich samotných na tom má lví podíl práce dobrovolných trenérů. Nepochybně přispělo i vedení oddílu, i když se jeho složení v posledních pěti letech docela často měnilo. V neposlední řadě pomohli i rodiče plavců, kteří aktivitou a svými finančními příspěvky drží oddíl nad vodou. Vždyť Motorlet je asi na špici celorepublikové příspěvkové hitparády.

Úplně se tedy nabízí konstatování, že v ryze amatérských podmínkách se oddílu podařilo díky profesionálnímu přístupu přiblížit se výkonnosti špičkových českých klubů. Ale šlo to nějak příliš rychle. Navíc větší část našeho družstva tvoří mladší dorostenci, vlastně všechny naše současné plavce ještě pamatuji jako mladší žáčky ... Jenže ostatní s výjimkou Univerzity Brno příliš dospělých plavců také nepostavily. Chemička Ústí dokonce žádného. Jestli je soutěž družstev věrným obrazem situace v oddílech, tak Motorlet dnes vlastně disponuje vyzrálým družstvem mužů.

Pak je ale otázkou, proč síť více jak dvaceti dlouhodobě dotovaných oddílů navázaných na plavecké třídy, sportovní centra mládeže a případně i sportovní gymnázia nevytváří zároveň i síť silných družstev. Ne že by nebyla vůbec žádná, ale je jich asi tak nějak málo. Nebo oddíly snad nemají dostatečnou motivaci v soutěži družstev startovat?

Pokud je to alespoň trochu i o té motivaci, tak se přímo nabízí řešení. Část dotace, kterou ČSPS rozděluje podle celoročního bodování oddílů, dát na odměny do MČR družstev. Jednak by se zvýšila motivace uspět, protože oddíly by si peníze vyplavaly přímo v závodě a nespoléhaly na nějaké bodování ČSPS. No a za druhé by nebylo vůbec na škodu se takto pojatého hodnocení oddílů zbavit úplně. Sice údajně odhaluje "oddíly s propracovaným systémem péče o mládež", ale pochybuji, že tomu věří alespoň ti, co to tvrdí. A nakonec překážkou by asi ani nebylo, že dotační peníze jsou deklarovány "pro žactvo a dorost". MČR družstev už asi dávno není soutěží dospělých. Vždyť v letošním semifinále dvě třetiny startujících mužů a tři čtvrtiny žen ještě závodí v kategorii dorost nebo i žactvo.


autor: bzz | komentářů: 2


předchozí články v MoPlogu:

08.03.2007 - Zuby koně
aneb proč od Silvestra nefungovaly stránky Motorletu
23.11.2006 - Široká základna
nebo pouhá iluze ?
22.10.2006 - Neviditelný odkaz
nebo možná jen neviděný - vyjde to nastejno
02.08.2006 - Z technických důvodů
aneb "spambotové" léto
24.05.2006 - Než zamává(m) šátečkem
trochu si podiskutujeme s panem Ledlem

v MoPlogu je celkem 49 článků - vypsat jejich seznam