Hra na schovávanou

Vydáno dne 06. 03. 2006


Už poměrně delší dobu chyběly tři poslední krůčky k tomu, aby nová verze těchto stránek měla funkčnost plně srovnatelnou s tou předchozí. Listování v MoPLogu, vytvoření MoPFóra a odstranění občasné chyby při zobrazování stránek v Internet Exploreru 6.0.

Nyní už zbývá jenom ten poslední bonbónek. Doufal jsem, že se někdo ze čtenářů ozve a bude i vědět, co způsobuje nahodilou chybu při zobrazení textu. Projevovala se nejčastěji tak, že při otevření celého článku se nezobrazil nadpis článku a úvodní text z titulní stránky s odkazy. Nyní se mi ale pravidelně přestaly zobrazovat i obsahy komentářů. Asi pomohl nějaký automatický update z Internetu. Chyba se snad vyskytuje jenom v Internet Exploreru. To ale znamená, že na ni mohlo narazit až 80% čtenářů těchto stránek.

Neviditelný text se ovšem objeví při "přerolování" stránky nebo při označení prázdné oblasti myší. Nakonec stačilo chvilku pátrat na Internetu a příčina chyby je snad jasná. Interní chyba v Internet Exploreru známá minimálně už tři roky. Je popsáno hned několik možných příčin a i několik možných postupů pro její potlačení. Samozřejmě tím nejúčinnějším je ale používat jiný prohlížeč.

Snad její obejití nebude moc pracné. Času se nějak nedostává. Je ale zajímavé, že s jejím odstraněním programátoři Microsoftu zrovna nechvátají. Možná je to pro ně takový ostrůvek jistoty v době neustálého vývoje. Ostrůvek, který v Redmondu snad inspiroval i designéra loga. Už jsem si na něj taky skoro zvykl. Navíc nyní znám i jeho libozvučné anglické jméno - "peekaboo" případně "peek-a-boo" neboli "dětská hra na schovávanou" resp. "dělání kuk na malé dítě".
08/03/06 - aktualizace
Chyba v zobrazování komentářů by už měla být odstraněna. Ukázalo se, že jsem se o ní přičinil i já. Tvůrce různých update jsem podezříval neprávem. Změnil jsem totiž trochu HTML kód stránky a pro IE už to bylo příliš komplikované. Stručně řečeno v "hatlamalštině" - z důvodu pozicování jsem zaměnil tag span za tag div, ale IE pak překrylo obsah divu barvou pozadí. Po návratu k původní konstrukci se zdá, že problém je snad vyřešen.

V platnosti ale zůstává upozornění na chybu IE při zobrazování těchto stránek a obecný postup, jak se dopátrat skrytého textu.


autor: bzz | komentářů: 0


předchozí články v MoPlogu:

17.10.2005 - Zajisté víte, ...
že pravidla by měla platit pro každého
14.09.2005 - My, co spolu mluvíme
si do plavání kecat nedáme (a do nominací obzvlášť ne)
02.09.2005 - Za odměnu kratší prázdniny
ale jen pro ty nejlepší
26.06.2005 - Z druhé strany
všechno asi vypadá jinak
08.06.2005 - Demografický paradox
dětí ubývá - úspěchů přibývá

v MoPlogu je celkem 49 článků - vypsat jejich seznam