Hodnocení ZMČR 2010

Vydáno dne 15. 03. 2010


Motorlet na tomto mistrovství potvrdil, že se již dokáže měřit s nejlepšími kluby v republice i v kategorii dospělých. Čeká nás však nelehký úkol a to svou pozici udržet a případně se ještě posunout k vysněným reprezentačním startům na Evropské či světové úrovni. Rychlý pád dolů je mnohem snazší, než se posunout ještě o kousek výše. Zvláště při ne zrovna stabilních podmínkách v zabezpečení našich sportovců.

MoP
 foto: L.Stříteský

Mistrovství bylo hodně očekávané a to především z důvodu změny v pravidlech o plavkách. Také na počátku roku není forma mnohých plavců ještě na ideální úrovni a tak se dala čekat mnohá překvapení, kterých bylo nakonec opravdu mnoho. Pro Motorlet to bylo nejúspěšnější mistrovství v historii. Loni v zimě jsme získali šest medailí a letos ještě o tři více. Také se na mistrovství kvalifikovalo hned čtrnáct plavců, tedy nejvíce z pražských oddílů. Dále jsme se poprvé dokázali prosadit na stupně ve štafetovém závodě. Dvě plavkyně splnily limit pro zařazení do reprezentace ČR a k tomu jeden překonaný žákovský rekord ČR. Na druhou stranu je nutné dodat, že oproti předchozím mistrovství jsme mohli vidět hned několik velkých propadáků našich plavců a někteří se vůbec nedokázali přiblížit ke svým osobním rekordům. Forma v družstvu tedy zcela ideální nebyla.

Pro dobré výkony jsme udělali celkem hodně práce. Hlavním přínosem byla dvě čtyřdenní soustředění. První v Nymburce a druhé v Pardubicích. Potom nám moc pomohl termín Jarních prázdnin, jelikož si plavci mohli odpočinout od školy a vzhledem k prostoru na bazénu jsme mohli vyladit také na šířku bazénu, což považuji pro závěrečnou přípravu jako ideální.

Nyní, jak je zvykem, přiblížím jednotlivé dny hezky jeden po druhém.

Čtvrtek 11.3.

Na závody jsme odjížděli ve dvou skupinách. Jedna z Radlic po odpoledním zkráceném tréninku. Druhá pak odjížděla dříve a rozplavala se přímo v Chomutově. Ubytování bylo zajištěno na ranči U Matěje, v kopcích nad Chomutovem. Opět to byla výborná volba, neboť jsme měli výborné zázemí, s dobrým jídlem za rozumnou cenu.

Pátek 12.3.

MoP
 foto: L.Stříteský

Snídaně byla v sedm hodin formou základního bufetu. Před osmou jsme byli na bazéně a měli dost času na kvalitní přípravu. Dopolední rozplavby jsme zvládli dle očekávání, snad jen na padesát kraul jsem doufal v postup Tomáše VYSKOČILA a Monika PIKHARTOVÁ byla také jen kousíček od postupu. V semifinále na 50m kraul na sebe poprvé upozornila Anna KOLÁŘOVÁ, když postoupila ve třetím nejrychlejším čase. Oproti rozplavbě již nezaspala na startu a v každém dalším startu odstraňovala technické nedostatky a zlepšovala se. Odpolední finále začala výtečně. Kristýna KOLÁŘOVÁ zaplavala na 50m prsa vynikající čas 00:32,76, zaostala pouze tři desetiny za vítěznou Petrou Chocovou. Zároveň se přiblížila na pouhých 6 setin od limitu na srpnové ME v Budapešti. Třetí místo obsadila Helena PIKHARTOVÁ, která si však při prvním záběru vyhodila rameno a tak plavala výrazně pomaleji než v rozplavbách. Na čtvrtém místě pak doplavala žákovská odchovankyně Motorletu Tereza MARTÍNKOVÁ, která udělala ohromný pokrok a bude pro naše prsařky velkou soupeřkou. Ve druhé padesátce, tentokrát kraulové, doplavala na čtvrtém místě Anna KOLÁŘOVÁ v nádherném čase 00:27.23. Ve finále B na 200m znak zaplavala osobáček Tereza KOPECKÁ. V dalším B finále na 400m volně zaznamenala velké zlepšení Kateřina DLABOLOVÁ, která se velmi obávala o svou formu, ale její obavy nebyly na místě. Pavel PÍCHA pokořil ve finále B na 100m motýlek minutovou hranici i v obyčejných plavkách. Třetí medaili vybojoval v krásném souboji Ondřej FIEDLER na trati 200m polohově. Oproti rokům minulým nebyl vůbec daleko celkovému vítězství a tak ho to určitě povzbudí k další tvrdé tréninkové práci. Naopak zklamáním byla štafeta 4x200m volně, do které se chlapcům zjevně vůbec nechtělo, a tak ačkoliv skončili na hezkém pátém místě, jejich čas moc hezký nebyl. Oproti létu, kdy jsme pokořili osmi minutovou hranici tedy velký propad. (Fíďa 01:59,18,Tomák 02:06,41,Jája 02:08,47,Pája 02:03,18).

Sobota 13.3.

MoP
 foto: L.Stříteský

Druhý den začal dle mého názoru podceněním přípravy některých plavců na ranní rozplavby. Představu, že když mi to jelo včera, že to pojede automaticky i druhý den ráno má mnoho plavců nějak zafixovanou. Takže bylo trochu dusno a večer jsem od rodičů dostal přezdívku trenér Tichonov. Odpoledne začalo vyrovnaným finále na 200m kraul, kde výborně zaplavala Kateřina DLABOLOVÁ. Anna KOLÁŘOVÁ plavala v B finále a výrazně se oproti rozplavbě zlepšila. U mužů plaval v B finále Pavel PÍCHA. V létě však plaval A finále, takže tam jsou velké rezervy. Velkou radost a hned dvojitou nám udělaly holky na 100m prsa. Opět zvítězila Petra CHOCOVÁ a za ní na druhém místě Helena PIKHARTOVÁ a třetí Kristýna KOLÁŘOVÁ. Kristýna dostala křeč a tak moc spokojená nebyla a Helena nevydržela nasazené tempo. Na stejné trati u mužů nezopakoval ve finále B svůj ranní čas Adam VILČKO, který však mohl být spokojen, protože toho zrovna moc nenatrénoval. Na trati 200m motýlek jsme očekávali velký boj o medaile, jelikož adeptů bylo hned šest. Ondra FIEDLER nakonec bral nepopulární bramborovou. I tak to byl hezký závod. Vrcholem dne byla štafeta 4x100m volný způsob. Dívky vyplavaly první historickou medaili pro Motorlet ve štafetách z MČR. Doufali jsme v boj o třetí místo a nakonec jsme svedli souboj o příčku nejvyšší. Nakonec nás o desetinu porazila Bohemka. Na léto vyhlašuji pokus o překonání rekordu ČR. V tomto složení na to holky mají! (Helena 01:00,53, Kristý 01:01,85, Anča 00:59,92, Káťa 00:59,48). Kluci skončili čtvrtí a plavali o desetinu lépe než v létě. Posun v umístění byl však velký. (Tom 00:55,68, Áda 00:55,83, Pája 00:55,56, Fíďa 00:52,14).

Neděle 14.3.

Dopoledne zaplavala Helena PIKHARTOVÁdva rekordy oddílu na 50m motýlek, když dvakrát pokořila půl minutovou hranici. Z finále se však odhlásila. Velkou bitvou byly už rozplavby na 100m kraul žen. K naší velké radosti se kvalifikovala jak Kateřina DLABOLOVÁ tak Anna KOLÁŘOVÁ, která to dokonce zvládla z prvního místa a postarala se o velký rozruch na bazéně. Odpoledne si své první finále B vyzkoušela při své premiéře Monika PIKHARTOVÁ. Na 400m polohově obsadila výborné jedenácté místo. Ve stejné disciplíně vybojoval třetí místo Ondra FIEDLER. Popravdě jsme to tady moc nečekali, protože plavalo několik papírově silnějších soupeřů. Dalším pro mne infarktovým závodem byla stovka kraulem žen. Tam se asi o největší překvapení celého mistrovství postarala Anča KOLÁŘOVÁ, když dokázala zvítězit a porazila celou řadu zkušených závodnic. Zároveň byl její čas novým rekordem ČR třináctiletého žactva a má hodnotu 00:58,89. A to Anče ještě ani třináct nebylo.Kateřina DLABOLOVÁjiž podruhé minutovou hranici překonat nedokázala. V B finále zaplavala skvěle Kristýna KOLÁŘOVÁ a ukázala hlavně příslib do kraulové štafety. Asi deset minut po doplavání 400m polohově zvládl Ondra FIEDLER ještě finále A na 100m kraul. Už na startu se mu však podlamovala kolena. Pro mne největším zklamáním byla trať 200m prsa ženy, kde Helena PIKHARTOVÁ opět nedokázala rozvrhnout si svoje síly a po famózním začátku byla nakonec ráda za třetí místo. Poslední finále absolvovala Terka KOPECKÁ a to sice B finále na 100m znak. Lépe pak plavala až za půl hodiny ve štafetě. Polohová štafeta 4x100m byla obsazena nad naše síly. Dívky obsadily páté místo a měly toho opravdu dost. (Terka-znak 01:11,10, Kristý-prsa 01:14,95, Helča-motýl 01:09,19, Káťa-kraul 00:59,54). Chlapci obsadili také krásné páté místo. (Knedlo-znak 01:02,95,Áda-prsa 01:09,73,Pája-motýl 00:58,87,Fíďa-kraul 00:51,91(!)).

Závěrem musím poděkovat celému realizačnímu týmu a těším se na další podobné zážitky!
předchozí články v MoPlogu:

21.12.2009 - Hodnocení ZMČRD 2009
od Lukáše Stříteského
15.12.2009 - V Trutnově
hodnocení ZMČR14
03.12.2009 - Ve Vídni
hodnocení závodu
10.07.2009 - Plavecký Blog
nejenom o MEJ
30.06.2009 - Motorlet na LMČR
hodnocení Lukáše Stříteského

v MoPlogu je celkem 49 článků - vypsat jejich seznam