Motorlet na LMČR

Vydáno dne 30. 06. 2009

Nejprve několik obecných poznatků z letního republikového vrcholu.

•  Kromě holek prsařek všichni naši plavci zaplavali osobáky a proto se nám mistrovství náramně vydařilo, ačkoliv medailí bylo méně než v zimě.

•  Úroveň většiny finále A se posunula výrazně nahoru oproti rokům minulým, ale celková úroveň jde spíše dolů. Tedy stejný trend jako u dorostu a žactva. Neobsazené rozplavby a někdy problém naplnit finále B.

•  Bez super plavek už to nejde! Ve finále už plavala jen hrstka plavců bez nejmodernějších celotělových plavek a možná také proto se časy tolik zvedly. Byl by to úkol skoro na disertační práci, vyzkoumat proč některým plavcům pomohou plavky k výkonu o třídu výše a jiným zase skoro nepomáhají. Každopádně plavání je teď jiný sport než před rokem a půl a zcela jiný než třeba před deseti lety. Nové technologie zařadily plavání ke sportům, kde výrazně rozhoduje nejen aktuální výkon jedince, ale stejně důležitá je i technická výbava. Dle mého názoru se širší špička otevřela většímu množství plavců, jelikož plavky zajistí výhodnou polohu těla, která je rozhodující pro dobrý výkon a přitom je tak těžké se jí naučit a hlavně jí během závodu udržet. Tělo pak klade menší odpor a ten je při plavání hlavní překážkou, jelikož odpor ve vodě je asi osmkrát větší než na suchu a navíc se vzrůstající rychlostí se zvyšuje exponenciálně.

•  Nové dotykové desky (svaz je pořídil ze státního příspěvku na MEJ, které se uskuteční v Podolí za čtrnáct dní), sice opravdu zlepšily přenos dat do počítače a na výsledkovou tabuli, přesto všechny chyby se tím neodstranily. Přiznám se, že na žádných velkých zahraničních závodech jsem neviděl, že by vůbec nějaké problémy s časomírou byly. Jedinou výjímkou snad bylo loňské MEJ v Bělehradě, které si však svaz vzal jako měřítko, které se nám snad letos podaří překonat.

•  Dále svaz pořídil nové odskokové desky na bloky. Jsou sice konečně podle nových rozměrů, takže více vyhovují atletickému startu, bohužel jejich okraj je vyroben z velmi kluzkého plechu, takže bylo možno vidět několik hodně nepovedených startů. Znovu tedy úspěch jen částečný.

Nyní zhodnotím a popíšu mistrovství po dnech, jak to vše probíhalo.

1.den - pátek 26.6.

V zimě přinesl první den hned tři medaile. Tentokrát žádná. Ondra FIEDLER měl v pátek důležitou zkoušku, takže nestartoval ve své nejsilnější disciplíně 200m polohově, kde by pravděpodobně medaili získal. Helena PIKHARTOVÁ a Kristýna KOLÁŘOVÁ nezískaly po nemoci svou formu nazpět a tak ve finále 50m prsa vyplavaly čtvrté a šesté místo (v zimě druhé a třetí místo). Zato Kateřina DLABOLOVÁ se po nemoci zázračně vrátila ke skvělé formě a v rozplavbách zaplavala skvělý čas na 50m kraul. Bohužel to již nezopakovala v semifinále, takže finále z toho nebylo. Naštěstí ještě stihla pokořit oddílový rekord na 1500m volný způsob. Tomáš VYSKOČIL, který se na mistrovství kvalifikoval poprvé, plaval všechny své disciplíny skvěle a první den z toho byl krásný osobák na 50m kraul. Na 100m motýlek jsme měli v odpoledním finále B hned dvě zastoupení. Petr LEDL a Pavel PÍCHA plavali taktéž v osobních rekordech. Nový osobák si konečně ve finále B na 200m znak zaplavala Tereza KOPECKÁ. Vrcholem dne byla nesporně štafeta 4x200m volný způsob muži. Konečné čtvrté místo je nejlepším umístěním oddílu ve štafetách na MČR (Pája 1:59,8, Jája 2:01,4, Knedlo 2:02,3, Fíďa 1:56,0).

2.den - sobota 27.6.

M200 Druhý den medaile! Ondra FIEDLER vybojoval stříbro na 200m motýlek v novém osobním rekordu. Vítězství Jana Šefla z Plzně bylo opět výrazné. První A finále si vyplaval Pavel PÍCHA na 200m volný způsob, ale bylo jasné, že ve finále už nemá šanci na lepší výsledek. Na vítězného Květoslava Svobodu ztratil deset sekund. Konečné sedmé místo je však skvělé. Petr PÍCHA zase poprvé startoval v odpoledním finálovém bloku, kde na stejné trati ve finále B obsadil konečné šestnácté místo. Ve finále A se představily naše prsařky Helena PIKHARTOVÁ a Kristýna KOLÁŘOVÁ. Obě zaplavaly nad moje očekávání a konečné čtvrté a páté místo bylo uspokojivé. Terka KOPECKÁ se představila v semifinále na 50m znak a Katka DLABOLOVÁ v novém oddílovém rekordu na 200m volně skončila jedenáctá. Pokud by však postoupila dopoledne do A finále, tak mohla být šestá. Adam VILČKO, plavající stále za USK, vybojoval v novém osobáku A finále na 100m prsa. Největším zklamáním dne bylo umístění na štafetu 4x100m volný způsob. Průměrný čas na stovku pod 55 sekund stačil jen na jedenácté místo. Přitom před dvěma lety jsme s časem o tři sekundy horším byli šestí. Výborný čas, ale kruté umístění (Pája 54,9, Jája 56,2, Tom 55,3, Fíďa 52,9).

3.den - neděle 28.6.

P200 Poslední den přinesl opět medaili. Helena PIKHARTOVÁ získala na 200m prsa třetí místo. Šesté místo, nový oddílový rekord a první kraulová stovka pod minutu - to bylo vystoupení Kateřiny DLABOLOVÉ poslední den mistrovství. Kraulovou stovku plaval v B finále Ondra FIEDLER. A Adam VILČKO byl sedmý na 200m prsa.
Vyvrcholením byly opět štafetové závody. Tentokrát 4x100m polohově a plavaly i holky. Dívčí štafeta skončila v novém oddílovém rekordu na skvělém sedmém místě, což je o jedno místo lepší výsledek než ten dosavadní v historii klubu (znak-Terka 1:12,2, prsa-Kris 1:14,1, motýl-Helča 1:10,4, kraul-Káťa 1:00,3).
Kluci vyplavali překvapivé šesté místo, přestože jsme si na polohovou štafetu tak nevěřili, protože nemáme prsaře specialistu. Ale všichni plavali tak skvěle, že to nevadilo (znak-Knedlo 1:02,1, prsa-Fíďa 1:08,9, motýl-Pája 57,5, kraul-Tom 54,1).

Záznam z nedělního finálového bloku je možné shlédnout v internetovém vysílání Čt4 Sport