Živě

Vydáno dne 22. 03. 2011


ISM

Občasné záznamy České televize z jednoho půldne MČR v plavání nelze srovnávat s výbornými přenosy z vrcholných plaveckých soutěží. Ty se v ČT ale objevují téměř výhradně pouze z olympiád. Internetový stream z ISM v Berlíně ale ukázal, jak důležitá je kvalitní televizní počítačová grafika. Pořadatelé ISM díky ní v mnoha směrech výrazně překonali práci profesionálů z ČT.

Navíc on-line přenos z největších něměckých plaveckých závodů šlapal už od rozplaveb. A těch bylo požehnaně. Počítač sazel do streamu grafiku jak z olympiády. Včetně představení plavců, obrátkových mezičasů prvních tří plavců a i výsledků rozplavby prakticky ihned po doplavání. Úžasné. Nevím, jaké byly celkové náklady přenosu. Ale možnosti SSC Berlin by snad neměly výrazně převyšovat možnosti ČSPS. Problém asi nebude jenom ve financích.


A směřuje vůbec ČSPS tímto směrem?

Před lety už tady byl i pokus o on-line přenos z MČR v Plzni. Byla to fanouškovská záležitost, nikoliv aktivita ČSPS. Internetový přenosový server ale moc nestíhal, takže stream hodně zadrhával. Ale už je to určitě více jak pět let a to v IT znamená téměř středověk. Dnes by výsledek byl podstatně lepší. Ale není asi zájem.

Horší by to asi bylo se software. VSP ČSPS sice pochválilo svého STK, pana Bažila, za práci na programu Start 2000, ale přímou finanční podporu program nemá. A i kdyby měl, lepší by asi nebyl. Ovšem podporu ČSPS nemá ani žádný další program, který se v ČR při závodech používá. A tak ani SwimRace se už delší dobu nerozvíjí a to samé asi platí i pro program, který používá pan Cirnfus v KSP Kladno. V roce 2011 tedy v této oblasti není žádný vítěz, ale dost možná ani žádný perspektivní program, který by rozvoj obdobným směrem umožňoval. Internetový výsledkový on-line vlastně ještě nikdy na závodech ČSPS nefungoval, natož pak on-line propojený s internetovým stream přenosem.

Berlínští pořadatelé využili služeb firmy TITANIUM sportstiming, takže to nebyl software vytvořený úplně "na koleně". Ale dovolím si z jejich internetových stránek odhadnout, že se jedná možná jen o dvoumužnou firmu. Takže Sport Service, který se prostřednictvím pana Bažila podílí na zajištění těch největších závodů v ČR, by teoreticky měl být schopen nabídnout obdobnou službu. Ale není a asi ani nebude. A to ani s dnešními volně dostupnými programátorskými nástroji, které jsou na tuto oblast specializovány.

Možná ani nevyhovuje Omega. Ta berlínská je zřejmě výrazně mladší než ty, které se používají v ČR. Mimochodem i v nabídce výrobce této časomíry je i specializované řešení pro plavecké internetové on-line výsledky stejně jako zpracování grafiky do televizních přenosů.

A bazén obdobných parametrů? Ten berlínský byl otevřen v roce 1999 s výhledem kandidatury města na pořádání olympijských her. Prostorové i technické možnosti jsou asi výrazně lepší než u českých bazénů.

Ale i tak se domnívám, že v možnostech ČSPS je obdobné přenosy realizovat. Chybí asi vůle a i manažerské schopnosti. A to je škoda. Rád bych se mýlil, ale letošní MČR družstev do televize opět nepronikne ani ve sportovním přehledu. A zvítězí nad ním nejenom přetržená tkanička na kopačce nějakého neznámého fotbalisty.

Na to, že některý z českých plavců startujících na letošním ISM se dočká obdobného on-line přenosu svých výkonů z MČR, bych nyní nevsadil ani korunu. Ale berlínští pořadatelé ukázáli, že technické a ani finanční překážky už nejsou nepřekonatelné.
Ukázku přenosu z berlínského závodu od firmy TITANIUM sportstiming naleznete i na YouTube.


autor: bzz | komentářů: 2


předchozí články v MoPlogu:

25.07.2010 - Vrchol roku
hodnocení LMČR 2010
25.05.2010 - Naposledy v Pardubicích?
i když neradi
15.03.2010 - Hodnocení ZMČR 2010
od Lukáše Stříteského
21.12.2009 - Hodnocení ZMČRD 2009
od Lukáše Stříteského
15.12.2009 - V Trutnově
hodnocení ZMČR14

v MoPlogu je celkem 49 článků - vypsat jejich seznam